Wrotki Forum

Forum Wrotkowe i Roller derby

ODŻYWKI WE WROTKARSTWIE

12 posts / 0 new
Ostatni wpis
ODŻYWKI WE WROTKARSTWIE

Co to są odżywki?
Odżywki są składnikami pokarmowymi (białko, węglowodany, żelazo, witaminy), normalnie obecnymi w codziennym pożywieniu, ktore są wyizolowane i skoncentrowane w postaci proszku albo tabletek po to aby łatwiej było zapewnić ich dzienne zapotrzebowanie.

Kiedy ich używać?
Odżywki powinny być stosowane kiedy dany składnik pokarmowy nie jest spożywany w ilości wystarcającej do zapewnienia jego dziennego zapotrzebowania. Taka sytuacja może się zdarzyć kiedy sportowcy zużywają wiecej składników niż są w stanie dostarczyć w pożywieniu.

Które odżywki są najlepsze?
W dzisiejszych czasach można znaleźć mnóstwo różnych odżywek od protein i węglowodanów do aminokwasów i kompleksów multivitaminowych, i każdego dnia nowe są wypuszczane na rynek.

Czy prawdą jest, że dla każdego sportu jest odpowiednia odżywką?
I tak, i nie. Każda dyscyplina sportowa jest inna jeśli chodzi o rodzaj aktywności mieśniowej czy intensywności wysiłku. Może to być specificzny wysiłek beztlenowy jak w kulturystyce czy w podnoszeniu ciężarów, albo może to być wysiłek tlenowy, który może być bardzo intensywny jak przy bieganiu maratonów. Te dwa przypadki są zupełnie przeciwstawne i normalnie przedstawiciele tych dwóch różnych sportów będą stosować różne odżywki. Jednakże prawie wszystkie inne dyscypliny sportowe znajdują się gdzieś pomiędzy tymi skrajnie różnymi rodzajami wysiłków fizycznych. Oczywiście te 2 różne typy zawodników będzie stosowało różne specjalne odżywki dla osiągnięcia różnych celów. Kulturyści spożywają wysokobiałkowe produkty aby zwiekszyć masę mięśniową a biegacze biorą proteiny aby odbudować mięśnie po godzinach intensywny pracy. Lepiej jest powiedzieć że o ile nie ma aż takich różnic pomiędzy specyficznymi odżywkami dla różnych sportów, to bardziej istotne jest skupienie się na celu suplementacji i na dawkowaniu.

A wrotkarstwo, czy to sport wytrzymałościowy czy siłowy?
Wrotkarstwo szybkie jest wysiłkiem mieszanym o silnej komponencie mięśniowej i wymagającym intensywnej pracy układu sercowo-naczyniowego. Nie można porównywać maratonów na wrotkach do maratonów bieganych... bieg jest dużo bardziej intensywny i dłuższy. Nie można również porównać wrotkarstwa do kulturystyki (praca typowo mięśniowa) – jest ono gdzieś pomiędzy.
Wrotkarz potrzebuje silnych mięśni do sprintów, i do odpychania się ale bez nabierania zbyt dużej masy mięśniowej. Jednocześnie, wrotkarz potrzebuje silnego serca zdolnego do pracy przez 10 minut czy przez godzinę intensywnego treningu czy wyścigu, bez odpoczynku przekraczającego 30 sekund. Ta charakterystyka zbliża wrotkarstwo szybkie (maratony) bardziej do kolarstwa jeśli chodzi o wysiłek fizyczny i używane odżywki.

Stosowanie jakich odżywek zaleca się we wrotkarstwie szybkim?
Otóż jako wrotkarz, ja różnicuję odżywki i ich dawkowanie na zimowy trening (roztrenowanie i okres przygotowawczy) i trening letni (sezon startowy). W zimie muszę nabrać mięśni a więc pracuję nad zwiekszeniem masy i siły. Wtedy polecam  Białko + Kreatynę + Aminokwasy. Białko do budowania mięśni, Kreatyna do zwiększania masy mieśniowej i szybkiej odnowy i aminokwasy aby nie znaleźć się w sytuacji przetrenowania, gdzie potrzeba będzie nawet miesiąc czasu aby się zregenerować. W sezonie, proponuję  Białko + Węglowodany + Cukier + Kreatynę. Białko ponieważ jeśli jesteś długodystansowcem na kiepskiej diecie, to bardzo prawdopodobne że stracisz sporo tkanki mięśniowej w ciągu sezonu. To może się zdarzyć kiedy bardzo intensywne wysiłki zużywają więcej energii niż jest dostarczane w pożywieniu i jest to również powodem, dla którego wielu przetrenowuje się szybko albo nidgy nie regeneruje się po wyścigu. Węglowodany zaopatrują twój silnik. Potrzebujesz ich przed wysiłkiem aby mieć energię, w czasie wysiłku aby mieć szyki dopływ energii i po wysiłku aby odbudować zasoby energii.
Kreatyna jest bardzo pomocna w szybkiej regeneracji po sprintach a cukry są pierwszym składnikiem, ktory jest spalany kiedy twoje ciało potrzebuje energii.

Kiedy te odżywki powinny być brane?
Kiedy potrzebujesz zwiększyć masę mięśniową, radzę brać białko 3 razy dziennie: rano, w południe i przed snem. Zaraz po treningu dobrze jest spożyć węglowodany aby szybko odbudować zasoby energetyczne. Również proponuję spożywanie kreatyny jako sposób na szybką odnowę, około 3-5g dziennie rano.
Podczas sezonu lepiej jest spożywać mniej białka a więcej aminokwasów na 30-40 minut przed wyścigiem i pić dużo maltodekstryny i węglowodanów aby dostarczyć gotowej do użycia energii.

Które odżywki dadzą ci tego przysłowiowego “kopa”?
Żadne. Nie ma takich odżywek, które popchnęłyby organizm ponad jego limity czy takich, które byłyby lepsze niż trening. Niektóre suplementy mogą mieć taki effekt ale to są substancje zabronione i ich używanie jest dopingiem!! Odżywki pokarmowe mogą ci pomóc osiągnąć twój najwyższy poziom – ale nic poza tym.

Porównanie pomiędzy Pier Davide Romani (długodystansowiec) i Patrizio Triberio (sprinty).
Jakie odżywki stosujecie w przygotowaniu zimowym i podczas sezonu?

Pier: W zimie zwykłem brać Hardgainer. Genetycznie nie jest typem o dużej masie mięśniowej, także muszę to brać. Oprocz tego używam kreatynę, glutaminę, węglowodany i witaminy. Wszystko to dlatego że moja dieta jest raczej bardzo słaba! Ciągle jestem zabiegany i nie mam czasu aby dobrze zjeść. Nigdy nie dopuść do czegoś takiego!! W sezonie, nie ma problemu bo prawie zawsze jem w restauracjach, także biorę tylko aminokwasy i węglowodany przed wyścigiem... i trochę białka aby zregenerować się po zawodach. Kiedy czuję się bardzo zmęczony biorę karnitynę, żelazo i witaminy – ta mieszanka poratowala mnie ładnych kilka razy w ciągu ostatnich 3 lat!

Patrizio: W zimie biorę białko aby zwiekszyć masę mięśniową i dodaję również kreatynę. Jako letnie odżywki stosuję także maltodekstrynę ponieważ jest ona dobra jako szybkie źródło energii. Ciągle biorę też białko ale tylko jako środek odnowy a nie na zwiększenie masy mięśniowej. Najważniejsze jest to że staram się aby moje odżywianie było jak najlepsze i aby dostarczyć wszystko czego potrzebuję w codziennej diecie.

Jedna wskazówka dla tych którzy sięgną po odżywki po raz pierwszy?

Pier: Ludzie, nigdy nie myślcie że odżywki spowodują że będziecie jeździć szybkiej czy dłużej, nie ma takich legalnych substancji, które mogą coś takiego zrobić. Także, nie wierz nikomu kto obiecuje ci cuda i zawsze zapytaj się lekarza zanim zaczniesz coś stosować!

Patrizio: Te dodatkowe produkty są dla tych, którzy naprawdę ich potrzebują, dla tych, którzy pracują bardzo ciężko na wrotkach… także staraj się poprostu zachowywać odpowiednią dietę a używaj odżywek tylko kiedy ich naprawdę potrzebujesz.
Jestem pewny że większość ludzi otrzymuje wystarczające ilości składników pokarmowych z odpowiednio zrównoważonej diety.

siema, białka białka białka

siema, białka białka białka 8) a ile potrzeba energii aby jeden gram białka został zużyty jako odbudowa :lol: pozdrawiam

ok. 24 kcal pochodzące z

ok. 24 kcal pochodzące z węglowodanów oraz tłuszczy nienasyconych, nie wliczając w to kcal potrzebnych do normalnego funkcjonowania organizmu :D

witam wszystkich. jeśli

witam wszystkich. jeśli jezdzicie maratony to jest zbyt mało czasu by podczas biegu cokolwiek wkomponowac do swego organizmu,no chyba ze łykniecie cos przed startem.jestem nowy serdecznie wszystkich pozdrawiam byłoby miło jakby ktos sie odezwał.pozdrawiam

http://eurosport.onet.pl

http://eurosport.onet.pl/plywanie/zaskakujacy-pomysl-na-legalny-doping/t...

Uwaga, nie zażywać mąki przed użyciem tego środka a jeśli już się zażyło mąki, to unikać wody!
Jeśli się jednak już zażyło i mąki i wody, to kilka suszonych śliwek lub truskawek może dać interesujący efekt finalny w postaci drożdżówki wyprodukowanej w czasie wyścigu.

Najlepszy "proszek do

Najlepszy "proszek do pieczenia" (wg. niektórych źródeł 8) ) pochodzi z Kolumbii.
O ile duński działa na ostatnich metrach i sekundach to kolumbijski ma zdecydowanie szerszy zakres ....

po co jeździć jak mozna latać

po co jeździć jak mozna latać...........

No teraz rozumiem skad Twoj

No teraz rozumiem skad Twoj dobry czas Krzysztof w Berlinie :-)

swoja droga rozmawialem z Todem i zdradzil mi, ze trzeba uwazac by nie wyszedl zakalec :P

Gdy nie było jeszcze reni,

Gdy nie było jeszcze reni, ranigastów i innych, to proszek do pieczenia był dawnym ,,domowym" sposóbem na zgagę, czyli (to znamy już z obecnych reklam ) neutralizację kwasów żołądkowych. Dzieje się tak ponieważ jego głownym składnikiem proszku jest słaba zasada tj soda , która obniża kwasowośc całego organizmu...............

http://www.sport.pl

http://www.sport.pl/lekkoatletyka/1,64989,8202403,Marcin_Lewandowski___p...
no to w zasadzie można przestać trenować.... :D

o nie, raczej musisz trenować

o nie, raczej musisz trenować ale w Kenii!

eeee, jeśli głównym

eeee, jeśli głównym składnikiem jest słaba zasada to nie dziwne, że proszek działa tylko na ostatnich metrach.

Zaloguj się albo zarejestruj aby odpowiadać